هاست و دامنه ارزان، بزودی به آرزو بدل میشود !

سلام.

در این مطلب قصد دارم در مورد هاست و دامنه و قیمت نسبتا بالای اون، همچنین لزوم ایجاد سرورهای داخل ایران بنویسم.

تا حدود ۳ ماه پیش، با ۲۵ هزار تومان میشد یک وبسایت خوب با یک هاست ۸۰۰ مگ و یک دامین ir ایجاد کرد. توی اون مطلب گذاشت یا فروشگاهی ایجاد کرد یا هر چیز دیگه. اما الان اوضاع تفاوتهای بسیاری کرده! قیمت همه چیز بالا رفته اما هاست و دامنه بطور محسوسی بالاتر رفته!

خب طبق معمول امروز بعد از خواب ظهرگاهی ، گوشی موبایلم رو چک کردم تا ببینم چیزی اومده یا نه. یکیش SMS مسابقات ایرانسل بود  و یکیش از طرف شرکتی که هاست هام روی اون هست. خب هاستی که ISO های جبیر روی اون هست هزینش بطور ماهانه پرداخت میشه و تا قبل از این ۱۵ هزار تومان بود اما امروز به ۲۰ هزار تومان رسید! یعنی در عرض یک ماه قیمت به اندازه ۳۳٪ افزایش پیدا کرد. البته هنوز هاست ارزان قیمت یافت میشه ولی شرکتهای معتبر قیمتهاشون بالاست!

علت اینها چیه؟ حتما از خود شرکت ها که بپرسید میگن قیمت دلار، تحریم، لایسنس نرم افزارها (مثل cPanel , IBSng , … ) و… . ولی اینطور نیست. اگر اینها فاکتور های مهمی بودند شرکت های جدیدالتاسیس هم میبایست تا این اندازه قیمتشون رو میبردند بالا! البته اینها بی تاثیر نیست ! اما اصلی هست به نام «سوء استفاده از اعتبار و سرشناسی». مثلا شرکت های بزرگی که از یک شرکت بخصوص هاست تهیه کردند موجب بزرگ شدن اون شدند! و طبعا اون شرکت هم از این اصل به خوبی استفاده میکنه و محصولاتش رو شدیدا گرون میکنه.

باز هم جای شکرش باقیه که ۱۵ هزار تومان رو نکردند ۱۵۰ هزار تومان 🙂

موفق باشید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *