جبیر نسخه ۴ ، غارتگران کهکشان

مرسوم هست که معمولا بعد از انتشار نسخه مثلا ۲ کدنیم نسخه ۳ رو انتخاب کنیم و ارائش کنیم. اما من کمی در این باره سنت شکنی کردم. از همون اول بسم الله 🙂 . معمولا توزیع ها چند نسخه اولشون رو بدون کدنیم و این جنگولک بازیها ارائه میکنند اما دوست داشتم از همون اول هر نسخه رو به یک اسمی صدا کنم. مثلا همونطور که در انجمن های مربوط به اپل میبینیم که کسی که مک داره میاد و میگه از «شیرکوهی» استفاده میکنم. یا در انجمن اوبونتو میگه «quantal» دارم و از این حرفا 🙂

خب بالاخره جبیر ۴ هم بیسش حاضر شد و اگر خدا بخواد دوشنبه شب میره آپلود 🙂 . و تا سه شنبه چهارشنبه هم وبسایت جبیر آماده میشه.
در جبیر ۴ از والپیپر نسخه ۲ استفاده کردم چون خوشم اومده. اوبونتو هم از آغاز تاکنون تغییر خاصی در والپیپر اصلی نداده. والپیپر جبیر ۲ زمینه تیره داشت. همین باعث خستگی کمتر چشم کاربر میشه. از اونجایی که سیاست کدنیم از «حیوانات علفخوار بومی» به «هرچیزی که احساس میکنی خوبه» تغییر کرده اسمهای نسخه ۲ به بعد همه اسمهایی هست که آسمون ربط داره. جبیر چهار هم با اسم Pirates of Galaxy منتشر میشه. یه جورایی قدردانی از پایرت بی و ایده گیری از فیلم «غارتگران دره سیلیکون» .
خب این نسخه متاسفانه نشد که روی دستگاههای لمسی هم پورت بشه ولی نسخه ۵ که یحتمل ۸ ماه وقت داریم تا انتشارش کاملا اطمینان دارم که میتونه روی تبلت ها و موبایل اجرا بشه. از همه مهم تر ویژگی های افزوده شده در نسخه ۴ هست که قصد دارم معرفی کنم :

 • JetGetکه بر مبنای APT-fast و aria2c نوشته شده یک مدیر بسته بسیار خوب و کارامد. منتها نمیدونم چرا هنوز بعضی قسمتاش رو تست نکردم 😀
 • مرکز نرم افزاری که از نسخه ۲ قولش رو داده بودیم. بالاخره کمی با بنیاد گنوم همکار شدیم و GNOME Package Kit رو بصورت Built-In در داخل جبیر جا دادیم. البته هنوز نتونستیم با JetGet هماهنگش کنیم. مشکلی هم نیست. سرعت خوبی داره نسبتا برای دانلود
 • هسته ۳.۷ : خب کمی تاخیر در انتشار باعث شده که بسته ها و همچنین هسته بروز تری داشته باشیم 🙂

خب سوالاتی که مطرح میشه :

 • آیا جبیر اسپین بندی داره؟ بله و بزودی راهنمای تهیه اسپین هاش رو در ویکی میزارم. همچنین اسپین ها اگر مورد پسند تیم اصلی واقع شد، یک زیردامنه از سایت اصلی دریافت میکنید جهت ایجاد وبسایت اسپین.
 • آیا فروش جبیر مجازه؟ تا موقعی که تردمارک گوزن معروف روش هست نه! بعدش چرا. یه اسپین بزنید و لوگو و اسم رو عوض کنید و بفروشید. البته فروش دیسکهاش مجازه 😀
 • نسخه OEM چی میشه؟ نسخه OEM هم میاد.
 • میزکار چیست؟ گنوم شل و یونیتی 🙂

خب توضیحات لازم رو اینجا دادم. در ضمن این نسخه بدون استفاده از اسکریپتهای اضافه پک شده و Relinux درش دخیل نبوده 🙂

 

 

Share

9 دیدگاه در “جبیر نسخه ۴ ، غارتگران کهکشان”

 1. واــــــــــــــــــــــی
  نسخه جدید دادید…. لینکش کو؟ من که الان میمیرم بی لینکش … 🙂

 2. “والپیپر جبیر ۲ زمینه تیره داشت. همین باعث خستگی کمتر چشم کاربر میشه.”
  من هم این رو شنیدم و هم بر عکسش رو! عکس از سیاه چاله میذاشتین تا با کد نیم همخونی داشته باشه.
  دانلود داره تموم میشه. وای به حالت اگه بد باشه! و وای به حالت اگه لینک به لینوکس سیزن توش نباشه D:

  1. مگه اوبونتو عکس پیش زمینه ش فرق میکنه تو هر نسخه؟ 🙂 .

   لینک لنوکس سیزن توش نیست، چون لینوکس سیزن اون روزا دان شده بود و از همه مهمتر یه پروژه بین المللی چطوری یه سایت فارسی رو لینک کنه؟

   1. نه فرق آنچنانی نمیکنه ولی پس زمینش یه منظره نیست بلکه تصویر مفهومی هست که تو هر نسخه با توجه به LTS بودن یا موارد دیگه یه تغییری توش ایجاد می کنن.( کلا پیشنهاد بود.)
    دانلود تموم شد. ببینم چه کردید!

    1. هر از گاهی مورد باز بینی قرار میگیره. تنها توزیعی که تو هر نسخه یه والپیپر جدید میده فدورا هست 🙂 .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *