سم پاشی اینترنت ، امری کاملا الزامیست!

بعد از مدتهای زیادی بالاخره یک عدد پست دادم 🙂 .

موضوع خیلی خاصی رو در این پست مطرح میکنم ، و به نتیجه گیری ای کلی ازش میرسم. امیدوارم خوشتون بیاد.

ماجرا از یک تاپیک توی فروم کذایی اوبونتو شروع شد که مشکلات رو فرهنگ پایینمون دونسته بود (حال آنکه شخص استارتر هم از این قاعده مستثنی نیست و نمیدونم چطور جرئت کرده در مورد ملت خودش چنین چیزی بنویسه). بگذریم. تاپیک داشت با یه سری چرت و پرت همیشگی – که روال این فروم هست – پیش میرفت تا این شخص بند کرد به جمله ای که قبلا در ایندکس سایت جبیر بود …

خب ببینیم مشکلات ما کجاست؟ آیا با بی فرهنگیم؟ آیا بی شعوریم؟ مسلما اینطور نیست. یک سری «هنجار اشتباه» در بین ما نهادینه شده و متاسفانه جامعه داره هرروز بیشتر خودش رو نهادینه میکنه. وقتی جمعیتی اسم خودش رو میزاره «آزاد» باید به فکر حذف این هنجارها باشه. هنجار هم که باید و نبایدهای اجتماعی هست و همه میدونن 😀  .

چندتا از بدترین های این هنجارها رو که به کرات دیدم ، رو من اینجا جمع کردم و در موردش توضیح میدم :

 • اعتقادات بی اساس :
  شخصی سخنان زیبایی میگه ، و میگه کاملا بهش معتقدم و تا اینجا هم قبول. اما وقتی میپرسیم چرا؟ یک لینک از وبلاگ یک شخص اسم و رسم دار میده ! خب این که نشد اعتقاد! این میشه «عنتر بازی». البته ببخشید قصد توهین ندارم! فقط طبیعت تقلید عنتر رو تداعی میکنه در ذهن و نه چیز دیگر.
 • تعصبات بی مورد :
  در این مورد هم مثل مورد بالا «عنتر بازی» زیاد دیدم. شخصی جوری روی یک کلمه سه حرفی و یک اسلش بی خاصیت تعصب نشون میده که انگار ناموسشه. تعصب خوبه ولی پرستش نه.
 • نوین ستیزی:
  مطلب «اوبونتو ستیزی» رو بخونید بسیار عالی این مورد رو توضیح داده (از وبلاگ alihzadeh.blog.ir).
 • رفیق بازی :
  آخرین و بدترین خاصیت – که در فروم های فارسی زبان به شدت دیده میشه – همین هست. مثلا شما چندین میلیون تومن هزینه میکنید و یک سایت بسیار خوب و هر چیزی رو ارائه میدید. وقتی در فرومی معرفیش میکنید ، همه از چیزی که رفیقشون ساخته حمایت میکنند. این هم چیز بدی نیست ، ولی فقط از نوع واقع بینانش خوبه.

خب نتیجه چی شد؟

یک نتیجه خیلی کلی بخوام بگیرم ، ۴ رفتار که در «عنتر» و «انسان» مشترک هست رو باید مغلوب کنیم تا از «عنتریت» خودمون بکاهیم. متاسفانه خیلی ها برعکس هستند و کاملا «عنتر» میشند بعد مدتی. و واقعا براشون متاسفم.

موفق باشید.

Share

2 دیدگاه در “سم پاشی اینترنت ، امری کاملا الزامیست!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.