کدام BSD برای من مناسبتر است؟

خب همانگونه که توی دنیای لینوکس ، خیلی از کاربران تازه کار دنبال بهترین توزیع هستند، در دنیای BSD هم همین منوال وجود داره. خب برای اینکه ببینیم کدوم BSD بهتره ، باید اهداف چهار نسخه اصلی رو بدونیم.

BSD در کل چهار نسخه اصلی داره : FreeBSD , NetBSD, OpenBSD, DragonFlyBSD

همچنین نسخه هایی هم داره که مستقل نیستند مثل : Mac OS X, iOS, Darwin, PC-BSD, ….

خب نسخه های غیرمستقل معمولا اهدافشون خیلی خاص هست ، ولی نسخه های مستقل یه سری اهداف کلی دارند.

مثلا FreeBSD یک سیستم عامل عام منظوره هست. یعنی «هرکس هرجور دلش خواست ازش استفاده کنه». همین باعث شده ری اسپین های بیشتری هم نسبت به سایرین داشته باشه. مثلا PCBSD برای دسکتاپ ، m0n0wall برای فایروال ، FreeNAS برای دستگاههای NAS و یکی هم مثل MidnightBSD با هدف «احمقانه ساده نگهش دار».

اما NetBSD اوضاع متفاوتی داره ، نت بی اس دی امکان اجرا روی انواع و اقسام پردازنده ها رو داره :). از amd64 , x86 , armv7 بگیریم تا avr , sparc , mips  و … . همین باعث میشه که دستگاههای مختلف ، نسخه های شخصی شده نت بی اس دی رو اجرا کنند. مثلا از بعضی ماشین حسابهای مهندسی گرفته تا سفینه های فضایی.
در ضمن باید بگم که Jibbed یک دیسک زنده مبتنی بر NetBSD هست با میزکار Xfce که فکر کنم قبلا در موردش نوشته بودم.

در مورد OpenBSD هم که مشخص هست ، با تمرکز روی امنیت اومده و بیشتر متخصصان امنیتی ازش استفاده میکنند و اون رو توسعه میدن. البته در زمینه دسکتاپ هم خوب عمل کرده و چند تا ری اسپین خوب هم برای دسکتاپ داره.

سیستم عامل آخر ، DragonFlyBSD هست. این سنجاقک زبل و بازیگوش، برای مدیریت روی پردازشهای موازی بوجود اومده و از FreeBSD 6.x فورک شده . در واقع رابطه ای که بین dflyBSD و FreeBSD هست ، رابطه ایه که بین اسلکویر و OpenSUSE هست. یعنی ابتدا اومدن از سورسهای FreeBSD استفاده کردن و بعد ها اون رو مستقلا توسعه دادن.

اما ری اسپین ها ، سه ری اسپین معروف از FreeBSD برای دسکتاپ با اهداف و فلسفه متفاوت هستند که خیلی خوبن. یکیشون PC-BSD هست. دومی GhostBSD و آخری هم ArchBSD . البته آرچ بی اس دی ، یک توزیع خوب و کارا هست که ایده های آرچ لینوکس رو هم در خودش داره. مثل پکمن.

از ری اسپین های OpenBSD هم برای دسکتاپ میتونم به FuguIta اشاره کنم. ری اسپین های سایر BSD ها هم در ویکیپدیا موجود است.

موفق باشید.

Share

یک دیدگاه در “کدام BSD برای من مناسبتر است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.