اراذل اینترنتی ، آفتهای جدید دنیای اینترنت.

اینترنت آفتهای زیادی داره، مثل فیسبوک، ترول و یا اسپم. خب فیسبوک حسابش جداست چون آفت جونه نه اینترنت. اسپم و ترول هم براتون آشناست نه؟ در این مطلب میخوام در مورد اراذل اینترنتی بنویسم.

این دسته از افراد، نسخه توسعه یافته ترول ها هستند که با اشخاص شوخی میکنن یا دق دلیشون رو سر بقیه خالی کنند. شاید هم دوره کودکی خوبی نداشتند یا جامعه و خانواده به عنوان آدمیزاد نمیشناسدشون.

اراذل اینترنتی، چه ویژگی هایی دارند؟

 • دست به دامان توییتر یا جاهای مشابه هستند.
  جاهایی مثل توییتر هشتگ دارند. گرچه فیسبوک هم به تازگی هشتگ رو آورده ولی توییتر شناخته شده تر هست. اینجاها میگردند و با قرار دادن یک اسم رمز روی یک شخص خاص، شروع میکنن به تخریب شخصیتش. بعضی وقتها هم انقدر هول تشریف دارند که یادشون میره که طرف جدیه یا شوخی میکنه. (مثلا من در مورد بیل گیتس و انتخابات شوخی کرده بودم در استتوس یکی از دوستان، بعد طرف برداشته توییت کرده فلانی اینطور کامنت داده!).
 • معمولا در یکی از فضاهای سایبری تگ دارند.
  معمولا رفتار «رذل گونه» از افرادی که در انجمنها، IRCها و فن پیج ها ادمین (یا ناظر) هستند ، بیشتر دیده میشه. طبیعیه، چون این افراد در طول روز چیزای زیادی میبینن و خب دوست دارن تخلیه بشن :).
 • معمولا افاده ای هستند
  خب نیازی به توضیح نیست. همین که تگ Moderator داشتن در فروم های بی ارزش، براشون میشه افتخار در linkedin.com و البته اون رو Manager (!) مینویسن، خودش واضح بیان میکنه اصل فاجعه رو :).
 • ترول نیستند
  ترول ها خیلی بی هدف و در عین حال هدفدار کاری میکنند. در صورتی که شخص رذل، هیچ وقت اینطور نیست و معمولا زیرکانه حرفش رو به کرسی مینشونه. مثالش هم اینکه تاپیکی که در یک انجمن به بیراهه میره، میاد و تنها کامنتی میزنه که به پست اول مربوطه و بعد راهش رو کج میکنه.
 • خودمان خوب، دیگران بد!
  معمولا با این استراتژی پیش میرن و وقتی یک نفر شروع میکنه به تلافی کردن، در موردش استتوس میزنن، توییت میکنن و …!

و خب باید دید که چطور باید باهاشون برخورد بشه؟ ساده است! فقط کافیست به اعضای تحتانی بدن حسابشون کرد تا یکم به خودشون بیان. به نظرم مدیران بی ارزش پیج ها و فروم ها و کانال های بی ارزش، اصلا ارزش خرد کردن اعصاب ندارن.

شاد باشید.

Share

2 دیدگاه در “اراذل اینترنتی ، آفتهای جدید دنیای اینترنت.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.