خودروی دست ساز – قسمت دوم (شروع کار)

در پست قبلی پیرامون خودروی دست ساز، در مورد شروع کار ایده ها صحبت کردم. شما باید بتونید چیزی که در ذهن دارید رو حتما بصورت مطلوب پیاده کنید. خب در این مطلب در مورد نکات مربوط به شروع کار ساخت خودرو مینویسم. اما یک نکته مهم رو بهتون بگم، من فقط در این زمینه ، مطالعه کردم و فیلم دیدم و هیچ تجربه ای ندارم. اما در آینده نزدیک چیزی که در ذهن دارم رو به عنوان یک سرگرمی پیاده خواهم کرد :).

در ساخت خودرو ، مهم ترین چیز ، ایده اولیه هست. البته محدود به خودرو نیست. در کل همه چیز همینطوره. حتما یادتون باشه ، برای کشیدن طرح خودرو ، نیازی نیست تا در یک طراح حرفه ای باشید. چون نمیخواید پورشه 911 بسازید بلکه قراره چیزی برای دلخوشی ساخته بشه. پس ابزار خاصی جز مداد و خودکار ، خط کش و کاغذ نیاز نداریم. اما باید ببینیم که طراحیِ کدوم قسمت ها باید صورت بگیره.

 1. شاسی :
  شاسی اسکلت خودرو هست. همونطور که گوشت و پوست و رگ و … ما روی اسکلت استخوانی سوار شده ، موتور و بدنه و … روی شاسی خودرو سوار میشه. این قسمت رو باید خیلی دقیق طراحی کرد. چون کل وزن اتومبیل شما و خود شما روی این قسمت هست. به نظرم اگر اولین تجربتون هست، از شاسی آماده (مثلا شاسی اوراقی ژیان یا فولکس بیتل) استفاده کنید یا طرح شاسی رو به صورت Blue Print یا مدل حجمی از اینترنت و منابع موجود دریافت کنید.
 2. بدنه :
  بدنه تاثیرات زیادی در خودروتون داره. چون هم آیرودینامیک بودن خودرو به اون بستگی داره ، هم ارگونومیک بودن و هم زیبایی. بحث آیرودینامیک ، بحث مهمی هست. مثلا خودروهای سوپر اسپرت معمولا ظاهر زیبایی ندارند (البته از دید عامه پسند اگر نگاه کنیم) ولی آیرودینامیک بودنشون باعث میشه از حداکثر توان موتور بتونیم استفاده کنیم و شتاب بسیار بهتری داشته باشیم. ارگونومیک بودن ، یعنی جوری که مشتری (که اینجا  خودمون هستیم) احساس راحتی کنه. مثلا میشه روی صندلی نشست و لپتاپ رو روی زمین گذاشت و کار کرد ولی منطقی نیست. ارگونومی دقیقا همین رو بهمون میگه. مثلا اینجا چون خودرو رو برای یک یا دو نفر طراحی میکنیم ، باید قد و وزن و راحتی خودمون و سرنشین رو در نظر بگیریم و طراحی کنیم.
 3. سیستم تعلیق :
  سیستم تعلیق ، مهم ترین بخش خودرو هست. بخصوص وقتی در سرعتهای بالا داریم حرکت میکنیم. با افتادن در دست انداز و چاله و …، این سیستم تعلیق (فنربندی) هست که باعث میشه فشار کمتری به اتاق وارد بشه.
 4. سیستم انتقال نیرو :
  سیستم انتقال نیرو رو در پست های بعدی مفصلا توضیح خواهم داد (به علت وجود بعضی از مفاهیم).
 5. تودوزی :
  این بخش کاملا سلیقه ای هست. فقط باید به نسبت اندازه هایی که در دست دارید کار کنید.

موفق و موید باشید.

Share

2 دیدگاه در “خودروی دست ساز – قسمت دوم (شروع کار)”

  1. ممنون بابت نظرت.
   قسمت اول و دوم کلیات کار بودند. در قسمت بعدی سعی میکنم هرچی که میدونم رو توضیح بدم :).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.