با ریزکشور ها آشنا شوید!

خب یکمی عنوان جذابه نه؟! در این پست قراره در مورد «ریزکشور» یا همون Micronation ها توضیح بدم. همه یا اکثر ما در کودکی دوست داشتیم پادشاه / رییس جمهور و … یک کشور باشیم. غیر از اینه؟! خب ریزکشور در واقع همین رویای کودکانه هست ولی کمی پیچیده تر. ریزکشور ها ، کشورهای کوچکی در دل کشورهای دیگر هستند. البته دقت کنید بعضی از کشورها (مثل واتیکان) چنین حالتی دارند ولی اونها «کشور» هستند نه ریزکشور. ریزکشور در واقع یک کشور تخیلی یا اینترنتی هست. یا یک منطقه کوچک که به عنوان کشور شناخته بشه.

ریزکشورها معمولا توسط سازمان ملل ، یا کشورهای دیگر به رسمیت شناخته نمیشن. البته کشورهایی هم هستند که به رسمیت شناخته نشن (مثلا چین که مدتها در سازمان ملل کرسی نداشت! و فکر نکنم چین ریزکشور باشه).

ریز کشور ها از چندجا میتونن نشات بگیرن :

  1. تفاوتهای سیاسی بین چند گروه که میتونه منجر به ساخته شدن تعدادی ریزکشور در یک منطقه بشه.
  2. تفاوتهای مذهبی
  3. تفاوتهای نژادی

عمده دلایل ساخته شدن «ریزکشورهای جدی» اینا هستند. اما ریزکشور ها بیشتر از این که بخوان «جدی» باشن جنبه فان دارند. معمولا اونهایی که حالت جدی دارند به شکل «جمهوری خودمختار» یا «حکومت مستقل» و … در میان و خب بعضا مشاهده میشه که حتی در سازمان ملل و باقی سازمان های جهانی ، به عنوان یک کشور مستقل شناخته بشن. در مورد ریزکشورها باید بگم که معمولا جمعیت زیادی ندارند. کمترین جمعیت مربوط به «جمهوری مولوسیا» هست که ۳ نفر هست و البته طی تحقیقاتم به ریزکشورهایی که گاهی تا ۱۰۰۰ نفر هم جمعیت دارند رسیدم.

اینجا یک سوال خیلی مهم مطرح میشه : آیا دولت ها میتونن جلوی ریزکشور ها رو بگیرن؟!

باید بگم که بله و شاید یکی از وظایف تعریف شده دولت ها باشه. ولی معمولا ریزکشورها همونطور که گفتم ، جنبه فان دارند و نه جدی. بنابراین تا موقعی هم که به قول معروف «جفتک اندازی» نکنند ،دولتها کاریشون ندارند.

آیا ریزکشور ها ، ارتش و وزارتخانه های مستقل دارند؟!

بعضی هاشون بله ، بعضی هاشون نه. ارتش مستقل چیزی نیست که به سادگی به دست بیاد. بهرحال یک نیروی نظامی هست. فکرش رو بکنید یک نیروی نظامی مستقل در دل یک کشور! خب خطر بزرگی هست و نوعی «جفتک اندازی» تلقی میشه کرد :). اما در مورد وزارتخانه ها ، ممکنه وزارتخانه ها  و وزرای مستقل داشته باشن. حتی ممکنه مجلس مستقل هم داشته باشن.

آیا ریزکشورها دارای قانون اساسی ، ملیت و پرچم مخصوص هستند؟!

پرچم یک نماد معرفی هست و حتی گروههای غیرسیاسی (مثل گروه موسیقی ، گروه های تکنولوژی و …) هم ممکنه داشته باشند. یعنی پرچم حکم برند رو داره. چه برای ایران ، چین و چه برای ریزکشورها!. در مورد قانون اساسی ، معمولا قوانین کشور میزبان در این کشورها رعایت میشه. ولی ممکنه قوانین خاص خودشونو داشته باشن. در مورد ملیت هم از اونجایی که ترجمه درست کلمه Micronation میشه «ریزملت» ، پس یک ملیت جدا میخواد.

سیستم حکومتی ریزکشورها چگونه است؟!

این هم سوال خوبیه 🙂 در واقع یک ریزکشور میتونه امپراطوری باشه ، میتونه جمهوری خلق باشه و هر نوع حکومتی که داریم. در واقع این بنیان گذاران هستند که تصمیم میگیرند ریزکشورشون چگونه اداره بشه 🙂

آیا برای سفر به ریزکشوری که در کشور خودمون قرار داره ، نیاز به ویزا داریم؟!

این سوال کاملا بسته به قوانین ریزکشور مقصد هست. مثلا «مولوسیا» از افراد ساکن در جمهوری چک و چند کشور دیگه (که یادم نیست 😀 ) ویزا نمیخواد. ولی مثلا اگر من و شمایی که در ایران زندگی میکنیم بخوایم به مولوسیا سفر کنیم ، نیاز به گرفتن ویزاش رو داریم. و چون معمولا ریزکشورها فاقد فرودگاه مستقل هستند متعاقبا نیاز به اخذ ویزای جمهوری چک هم هست!

آیا ما هم میتونیم ریزکشور بسازیم؟!

هم بله و هم نه. اگر میخواید یک روز هم شده ، جای امثال جناب روحانی باشید میتونید یکی رو بسازید و بعد چند روز منحلش کنید. ولی اگر سیاسی نیستید ، سری که درد نمیکنه رو دستمال نبندید و سراغش نرید.

در ویکپدیا ، wikiHow و سایتهای مرتبط با ریزکشورها ، شما میتونید مطالب خوبی گیر بیارید 🙂

Share

7 دیدگاه در “با ریزکشور ها آشنا شوید!”

    1. اگر قوانین و پرچم و … مخصوص خودش رو داشته باشه چرا که نه. الان شما میتونی یک وبلاگ بزنی و بگی ریزکشور شماست :). ریزکشور بیش از یک کار واقعی ، یک فانتزی هست. پس اصلا و ابدا نباید جدی گرفتش. البته بعضی از ریزکشورها هستن که کارهای باحالی انجام دادن. مثلا Leylandiistan اوپراتور تلفن همراه خودش رو داره یا یکیشون سیستم عاملی ملی داره و … !

  1. دادش محمد ببخشید علیحضرت محمد نیستی انجمن که منفجر شده رفته کل سایت ها رو گشتم تا فهمیدم اینجا سایتته (از طریق فامیلیت) چه خبرا بابا لااقل یک ایمیل میدادی به ما با هم در ارتباط باشیم

    1. من بهت ایمیل دادم. به همون کینگ امید. و خب ازین پس به همین ایمیل اینجا ایمیل میدم 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.