بر پا سازی رادیوی واقعی ، بر بستر اینترنت.

اکثر ما یک یا چند پادکست مورد علاقمون رو در دوره انتشارش (هفته ، ماه ، روز ، هر ۱۵ روز یک بار و …) دنبال میکنیم. پادکست  یک رسانه اینترنتی کامل و خوب برای انتشار مقالات علمی ، اخبار ، دانستنی ها و … است. مثلا رادیوگیک که در مورد تکنولوژی هست یا رادیوی خودمون ، رادیو بی اس دی که بیشتر روی اتفاقات اوپن سورس و بخصوص لینوکس و BSD تمرکز داره. پادکست ها ، شخصی هستند. ولی رادیو این گونه نیست. رادیوی اینترنتی ، یک رادیوی واقعی هست که برنامه هاش یا بصورت زنده اجرا میشن، یا از قبل ضبط شدن و روی یک سرور ذخیره شدن که ما گوش بدیم ! البته سرویس های رادیویی اینترنتی هم هستند که کاربران بتونن روش ایستگاههای خودشون رو داشته باشن مثل iTunes Radio . این همه پر چونگی کردم تا یک آموزش ساده بزارم؟! البته که این آموزش نیازمند این مقدمات بود ، هست و خواهد بود. بعد از خوندن این آموزش، شما میتونید رادیو اینترنتی خودتون رو بر پا کنید (بعد از بر پا سازی حتما لینک بدید که بزارم توی همین پست!).

خب برای برپا سازی ایستگاه رادیومون ، نیازی نیست تا حتما یک آنتن بزرگ و چندین فرستنده و … نصب کنیم. فقط کافیه بتونیم صدامون رو ضبط کنیم ، اون رو با یک سری برنامه مثل موزیک و تبلیغ و … پر کنیم و بعدش اون رو روی Stream Server خودمون قرار بدیم. چگونه!؟ باید ببینیم چی نیاز داریم:

  1. سرور مجازی یا حقیقی ، میزان منابع فرقی نمیکنه.
  2. لینوکس (اگر از من میشنوید حتما دبیان یا اوبونتو باشه ، و اگر نیست یا عوضش کنید به اینها و یا اگر براتون مقدوره ، این ها رو روش شبیه سازی کنید)
  3. برنامه های Icecast2 و ezstream .

خب برای نصب برنامه ها از کد زیر استفاده میکنیم :

sudo apt-get install icecast2 ezstream

حجم زیادی ندارند و با توجه به این که سرورهای مجازی معمولا در کشورهایی هستند که سرعت اینترنت مطلوبی دارند، نهایتا ۲۰ ثانیه طول بکشه تا این نرم افزار ها نصب بشن. بعدش نیاز داریم تا این برنامه ها رو کانفیگ کنیم.  در پست بعدی سعی میکنم در مورد کانفیگ این برنامه ها صحبت کنم 🙂

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.