رقیبی برای آفتابه، ولی ضعیفتر

gh.nameh  بازی آفتابه رو یادتونه؟ اون بازی رو قبلا و در این پست معرفی کرده بودم. در این پست میخوام بازی «غلط نامه» که ایده مشابه داره و اینجا میتونید اطلاعات خوبی ازش گیر بیارید یا از طریق بازار و سایر مارکتهای ایرانی (در صورت وجود روی سرور) اون رو روی گوشی/تبلت اندرویدی خودتون نصب کنید و بازی کنید. اما توصیه اکید دارم که حتما این پست رو قبل از بازی کردن بخونید.

این بازی، اول از همه ایده مشابه با آفتابه داره، و این به خودی خود ایراد محسوب نمیشه (بازی هایی مثل Temple Run و … هم ایدشون توی بازیهای دیگه به وفور استفاده شده!) ولی ایراد اینه، که آفتابه مسقتیما تحت نظر غلط نامه کدخدا هست، در صورتی که این برنامه همه مراحل رو خودش طراحی کرده. این یک ایراد بزرگه، چون کدخدا به خوبی شناخته شده، خیلی ها خیلی از کمیک ها و مزخرفاتش رو حفظن و … ولی چیزی که از صفر طراحی شده باشه رو مردم قبلا کجا دیدن؟ و این بزرگترین ایرادی هست که به این بازی میشه گرفت.

ایراد دوم که از نظر خود طراحان بازی حسن محسوب میشه، «رابط کاربری کاربر پسند» هست، که از نظر من اصلا کاربر پسند هم نیست! چرا؟ چون رنگهایی مثل قرمز و بنفش و .. بسیار درش استفاده شده و همین دلیل کافیه تا بعد از چند دقیقه بازی، خسته بشید، چون چشمهای شما خسته شدن.

ایراد سوم، نداشتن جذابیت هست. حقیقت امر اینه که آفتابه مراحلش جوری چیده شدن که کاربر رو تشویق به بازی میکنه! مثلا خود من آفتابه رو چندین بار پاک و دوباره نصب کردم و چند بار یکسره نشستم تا آخرش رفتم! اما این بازی رو نه. این بازی خیلی خسته کننده بود اونم دقیقا به همین دلیل، نداشتن جذابیت کافی. شاید هم دلیل نداشتن جذابیتش، وجود مراحلش از قبل روی پیجهایی مثل کدخدا و … باشه.

البته از همش که بگذریم، یک خوبی داره به اسم «چرا این شد؟» و به شما فلسفه اون مهملی که از توی عکس در اومده رو میگه و همین میتونه به ایده پردازی شما کمک کنه. ولی در کل قابل رقابت با آفتابه نیست، حداقل تا زمانی که مشکلاتی که داره رو رفع نکرده 🙂

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *