رفتن به نوشته‌ها

ماه: می 2013

برنامه نویسی وب را جور دیگر باید دید!

مدت نسبتا زیادی هست که وبسایتهام رو مستقل از سرویس های بلاگدهی مثل بلاگفا مدیریت میکنم. و این خودش باعث شده توی این مدت با چیزای زیادی آشنا بشم. مهم ترین هاشون WordPress , Drupal , PHP, CSS و HTML5 بودند.

در این میان با چیزهای دیگری هم آشنا شدم. نمونش ASP و … .

اما بیایم ببینیم که چی به چی هست و این همه زبان و CMS از کجا اومده؟

Share

توزیع سبک چیست؟!

خیلی وقته تو خیلی از انجمن ها عبارت «توزیع سبک» رو میبینم. به خودم میگم خیلی از اینا واقعا سبک نیستند. فقط بخاطر میزکارشون سبک معرفی میشن. نمونش همین زوبونتو. میزکار واقعا سبک و خوبی داشت ولی برنامه ها و … که بهش اضافه شده انصافا مقدار زیادی رم اشغال میکنه.
لوبونتو رو امتحان نکردم ولی بعید نیست اونم اینطور باشه. اما بعضی ها واقعا سبک هستند. مثل اسلکس ، پورتئوس و پاپی.
اما یک مساله اینجاست ، اسلکس و پورتئوس و پاپی و … کمتر شناخته شدند و بسته های کمتری دارند. آیا راهی هست که توزیع های معروف رو سبک استفاده کنیم؟ جواب بله هست. در ادامه چند تا توزیع معروف رو معرفی میکنم که با نصب XFCE, LXDE یا OpenBox و Fluxbox و … میتونید سیستم سبکی روش فراهم کنید.

Share

مقایسه اشتباه ! هرچیزی را با هرچیزی مقایسه نکنیم .

یکی از دوستان خوبم ، در پست های قبلی ، لینکی به تستی داد که اوبونتو و دراگون فلای رو با هم مقایسه کرده بود. دو چیز کاملا متفاوت.

میخواید بدونید اشتباهات این مقایسه کجاست؟

خیلی چیزای این مقایسه اشتباه بود. از هسته گرفته تا تست های دیگر. ادامه مطلب رو بخونید تا به نتیجه درست تری برسیم .

Share

تفاوتهای عمده BSD و Linux

خب تصمیم گرفتم این پست رو بنویسم. البته توضیح اینکه من اومدم عنوان رو بنویسم دستم خورد پست خالی منتشر شد :)) .

اما بهرحال مشکلی نیست. همون پست خالی رو پر میکنم.

BSD و Linux پر استفاده ترین بچه های یونیکس هستند. این دو فرزند ارشد یونیکس ، تفاوتهایی دارند که از نظر من BSD بهتر از لینوکس بوده. البته ممکنه نظر شما کاملا متفاوت باشه 🙂 .

Share

JabirBSD هم ساخته شد!

خب بالاخره نسخه BSD هم ارائه کردیم. البته ممکنه باب میل جماعت زیر ابرو برداشته نباشه ولی بهرحال نتیجه یک تلاش شبانه روزی هست. البته تا جایی که خودم تست کردم مشکلاتی داشت که امیدوارم بتونیم رفعش کنیم 🙂 .

این هم لوگوی این BSD جدید. البته این BSD قرار هست Rebrand باشه برای مدتی. بعد از مدتی هم فورک میشه و خودش همه چیزش رو توسعه میده. حتی کرنل JabirBSD هم با FreeBSD متفاوت خواهد بود :).

Share