بایگانی ماهانه: جولای 2013

پاسارگاد ، روحی تازه در کالبد JabirOS GNU/Linux

دوستان عزیز ، پروژه JabirOS GNU/Linux از این پس با نام Pasargad GNU/Linux منتشر خواهد شد و دوستان بندرعباس روی اون کار خواهند کرد.

پاسارگاد مبتنی بر نسخه تستینگ دبیان بوده و همچنین برای سرور و کارایی دسکتاپ سبک (محیط X و یک مدیرپنجره سبک) آماده میشه.

Share

DragonFlyBSD ، بهتر از دبیان

یکی از دغدغه های کاربران لینوکس اینه که BSD چی داره که ما انقدر میخوایمش 😀 . خب BSD یک چیزی داره که همه میدونن. بهترینه. و برای این هم دلیل داره. امروز، توی IRC سیستم عامل DFBSD بودم که یکی از توسعه دهنده هاش اینطور گفت :

<fred_dfly> also, network wise, dfly has MUCH better performance than debian

و خب فکر کنم جواب خوبی باشه به دوستانی که اعتقاد دارند لینوکس بهتر از BSD هست. خب اگر باور ندارید میتونید کانال dragonflybsd# رو روی EFNet جوین کنید و با خود دیلون هم صحبت بشید 🙂

Share

گیت برای بشریت!

کنترل سورس، یکی از وظایف برنامه نویس به شمار میاد و بسیار هم مهمه. برنامه نویس(ها)ی که نتونه سورسهاش رو درست کنترل کنه، برنامه نویس موفقی نیست. حتی اگر این برنامه یک اسکریپت باشه ولی کاربرد بسیاری داشته باشه، نیاز هست که یک جوری کنترلش کرد 🙂
کنترل سورس غیر متمرکز از طریق گیت (Git) یکی از بهترین راهکارهای مدیریت سورس هست. شاید گیت، خدمتی بسیار بزرگ به بشریت هست. چون حتی میتونه برای مقاله نویسان ، مترجمان و … هم مفید باشه!

(بیشتر…)

Share

ایزوی JabirOS و تشکر از تیم ArchBSD , MirBSD و MidnightBSD

من مشکلات بسیار زیادی در زمینه ساخت ISO برای جبیر داشتم. به همین علت ، اون رو در IRC مربوط به ArchBSD مطرح کردم و خالق ArchBSD ، یعنی Amzo (اسم واقعیش آنتونی هست) قبول زحمت کرد و ایزو رو برای من ساخت. یک تشکر ویژه هم از Blub\w و bkc_ (دوستان دیگر پروژه ArchBSD ) ، همچنین لوکاس هالت (مدیر پروژه میدنایت) و Mira (خالق MirBSD) میکنم که اطلاعات بسیار خوبی در مورد ساختار BSD ها به من دادند.

بزودی هم در این وبلاگ در مورد این پروژه ها می نویسم.

Share

از چه نرم افزارهای آزادی استفاده میکنم؟(بخش اول : CMS ها)

خب تصمیم گرفتم بالاخره این رو بنویسم. درسته، نرم افزار آزاد! چیزی که خیلیامون بی توجه به فلسفه پشتش و صرفا به خاطر خوب بودن ازش استفاده میکنیم. البته آزادی اصل مهمی هست. چون به آدم اجازه میده که خودش رو در توسعه اون نرم افزار سهیم بدونه. فرض کنیم من یک نرم افزار انحصاری رو روی هاستم نصب کردم (مثلا ویبالتین) و خب حالا چند هزار خط کدش رو تغییر دادم و به اصطلاح پختمش. من چطور میتونم اونها رو منتشر کنم؟؟! تقریبا هیچ جوره. و تنها میتونم خیلی عادی پست الکترونیک بزنم برای تیم اصلی و با اجازه بزرگترا کد رو توی پروژه اصلی قرار بدم :). که البته ممکنه قبول نکنند (و حق هم دارند). خب اگر این نرم افزار آزاد بود میتونستم فورکش بدم و بگم این مشکلات رو نداره و میتونید به سادگی حالش رو ببرید.
خب پس تصمیم گرفتم این پست رو بنویسم به افتخار WordPress, MyBB, FluxBB, MediaWiki و Doku :).

(بیشتر…)

Share