گامباس ، دوست خوب من!

عموما کاربران ویندوزی که دوست دارند برنامه نویسی کنند اولین بار سمت Visual Basic میروند. این زبان ، زبانی ساده است و چنانچه کمی بهش وارد بشید میتونید برنامه های جالبی بسازید.

تا نسخه 2008 این زبان روی NET هم پیاده سازی شد و تبدیل شد به یک زبان عالی. البته فقط برای ویندوز. توی یک مجله کامپیوتر با زبانی به نام “گامباس” آشنا شدم که نمونه خوبی از بیسیک برای لینوکس بود. این زبان برنامه نویسی همه چیزش مثل ویژوال بیسیک هست و برپایه کامپایلر Free BASIC ساخته شده. همچنین فرمورک های لینوکسی مثل مونو ، جی تی کی و کیوت رو هم ساپورت میکنه  . خب چرا به این زبان میگم دوست خوبم؟

پر واضحه ! چون من VB کار هستم و عاشق این زبان. هنوزم هروقت به ویندوز وارد میشم ، ویژوال استودیو رو باز میکنم و میشینم به کد زدن. چیزایی که خلق میکنم بعضا جالبند و شاید بعضیهاش رو در گامباس پیاده سازی کنم و به عنوان نرم افزار کاربردی لینوکس عرضه کنم و یا در توزیع خودم قرارشون بدم.

خب چه چیزهایی در اوقات بیکاری درست میکنم؟ بعضی وقتها یک تکست ادیتور ساده رو بهش امکانات اضافه میکنم ، یک مرورگر وب ساده ایجاد میکنم و با آموزشهایی که موجود هست نرم افزارهایی مثل فایل منیجر ایجاد میکنم. البته این نرم افزارها نمونه ویندوزیشون رو هم درست کردم قبلا و حالا دارم در گامباس هم تجربه مشابه کسب میکنم. برای نصب هم بسته gambas2 یا gambas3 رو نصب کنید 🙂

Share
8 دیدگاه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجرا شده توسط: همیار وردپرس