لازاروس، پرل، هسکل و دیگر هیچ!

خب در این پست میخوام کمی در مورد برنامه نویسی بنویسم :).

سه زبان برنامه نویسی هستند که خیلی بهشون علاقه دارم و در زمینه های مختلف باهاشون کار میکنم (گرچه هیچوقت برنامه های بزرگ نمی نویسم). این سه زبان عبارتند از : ۱.لازاروس ، ۲. پرل و ۳. هسکل. حالا باید دید هر کدوم چه ویژگی ای دارند که من اینطور ازشون خوشم اومده و استفاده میکنم. البته در نظر داشته باشید هسکل و پرل قدیمی تر از لازاروس هستند پس اگر یه زمانی رفتید سمت لازاروس و گفتید تعاریف بنده کــــــــــــــشـکه! حواستون باشه. هسکل و پرل در نسخه ۵ خودشون هستند ولی لازاروس تازه به ۱ رسیده.

  1. لازاروس :
    یک پیاده سازی آزاد از Visual Pascal. این اسم رو قبلا هم شنیدید نه؟ درسته زمانی که با دلفی کار میکردید میشنیدید که خیلی ها بهش Visual Pascal میگفتند. خب اینم پاسکال آزاده. البته بیسش هم FPC (کامپایلر آزاد پاسکال) هست و یک زبان برنامه نویسی بسیار خوب (عالی) رو داره با یک محیط IDE جذاب به نمایش میگذاره. تقریبا همه پلتفرمهای موجود هم ساپورت میکنه و اگر SDK و NDK آندروید هم داشته باشید، میتونید برنامه آندروید هم براش کامپایل کنید. البته یادتون باشه که اگر از OS X استفاده میکنید، میتونید با داشتن SDK مربوطه برنامه iOS هم درست کنید :).
  2. پرل :
    زبان جذابی که بیشتر برای پردازش متن ساخته شده. البته نرم افزارهای خوبی هم در این زمینه با پرل نوشته شدند مثل Texinfo . خب این زبان اسکریپتی هست و من زبانهای اسکریپتی رو بسیار دوست میدارم 😀 . این هم روش.
  3. هسکل :
    زبان تابعی. البته یک Shell هم داره. در واقع میشه گفت نرم افزارهایی مثل MATLAB و Scilab ایده اصلیشون رو از Haskell گرفتند. این زبان بسیار جای تامل داره و برنامه های جالبی میشه باهاش نوشت.

اینم ۳ زبان مورد علاقم. البته بعدها در مورد هر کدوم به تفصیل خواهم نوشت.

Share
6 دیدگاه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجرا شده توسط: همیار وردپرس