لمس هیدروژن از نزدیک

هیدروژن یکی از گازهای حیاتی هست. چون هم در شکل گیری آب تاثیر دارد و هم جزئی از هوای پیرامون ماست. البته از هیدروژن میشه به عنوان یک سوخت خوب نیز در خودروهای هیدروژنی استفاده کرد و یا از فشار زیادی که هنگام تولید شدن داره ، برای چرخوندن یک ژنراتور استفاده کرد. خلاصه خیلی کاربردها رو میشه برای هیدروژن برشمرد. در این  پست 2 تا آزمایش برای تولید هیدروژن رو توضیح میدم که در خونه هم قابل انجامن . ولی باید هنگام انجامشون ، به خصوص دومی، مراقب باشید.

 1. برقکافت :
  با استفاده از برقکافت (الکترولیز) میشه به خوبی هیدروژن رو از آب جدا کرد. برای این کار ، یک ظرف ترجیحا شیشه ای یا پلاستیکی ، آب ، مقداری نمک خوراکی و یک باتری 9 ولتی نیاز داریم. البته ولتاژ باتری به خودتون مربوطه ولی اگر بالاتر باشه ریسکش هم بالاتره 😀 .
  ابتدا مقداری آب در ظرف میریزیم ، بعدش یک مقدار نمک بهش اضافه میکنیم. حالا نوبت قرار دادن باتری در آب و یا متصل کردن اون توسط سیم به آب هست. بعد از انجام این عملیات ، شما در سمت قطب منفی باتری خودتون باید شاهد حباب زدن باشید. حدود 5-6 دقیقه که از عملیات بگذره (البته با باتری 9 ولت) خواهید دید که آب به رنگ زرد مایل به قهوه ای در میاد. توجه کنید این آب نیست. بلکه Cl2O هست و بشدت سمی. پس اصلا سراغ اینکه امتحانش کنید نرید. خوشمزه نیست 😀 
 2. واکنش جابجایی :
  این واکنش بشدت از واکنش قبلی خطرناک تره و احتیاط بیشتری میطلبه. برای این یکی نیاز به مقداری NaOH (سود سوز آور که با اسم تجاری چنته موجوده) و مقداری آلومینیوم (ظرف یکبار مصرف، فویل و …) نیاز داریم. البته یک ظرف شیشه ای هم نیازه. حالا کافیه که ظرف یا فویل آلومینیومی رو قطعه قطعه کنید و داخل سود بریزید! میبنید که شروع میکنه به حباب زدن و این هم حباب هیدروژن هست.

این آزمایشاتی هست که شخصا انجام دادم و نتایج جالبی هم داشتن. البته هیدروژن بشدت آتش گیره پس مراقب خودتون باشید. چند تا نکته ایمنی :

 • بعد از آزمایش دستهای خودتون وظرف رو بشویید. برای شستن ظرف، آب به تنهایی کافی هست ولی استفاده از مایع ظرفشویی احتیاط هست.
 • از چشیدن  مواد حاصله به شدت خودداری کنید.
 • برای بوییدن مواد میتونید از دور هم این کار رو بکنید ولی توصیه نمیکنم.
 • اگر اهل دخانیات هستید، موقع آزمایش هوس نکنید 😀 . چون احتمال اینکه دیگه نتونید چیزی دود کنید هست :)).

موفق باشید.

Share
یک دیدگاه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجرا شده توسط: همیار وردپرس