چرا ایده ها ما مسخره هستند؟

یکی از بدترین عادات ما، بخصوص ایرانی ها این هست که خیلی از ایده ها رو مسخره میپنداریم!. البته اقلیتی هستند که حامی ایده های جدیدند، ولی اسمش روشه «اقلیت». در این پست سعی میکنم خیلی اجمالی در مورد ایده ها توضیحاتی رو ارائه بدم.

۱. ایده های ما مسخره هستند چون موجودیت ندارند.
این مهم ترین دلیل مسخره بودن ایده ها از دید عموم مردم هست. مثلا اگر در سال ۱۹۹۵ از LTE یا WiMax سخن به میان میومد، اکثریت مسخرش میکردند. چون اون موقع نسل چهارمی موجود نبود.

۲. ایده های ما مسخره هستند چون ایده پردازان نرمال نیستند.
این یک حقیقت است! ایده پرداز انسان نرمالی نیست. ایده پرداز در مغز خودش کتابخانه ای از شرایط موجود درست میکنه و اونها رو یکی یکی کنار هم قرار میده (چیزی مثل منطق صوری شرلوک هلمز) و سپس یک نتیجه کلی رو به صورت ایده منتشر میکنه. ایده پرداز های زیادی هستند که در جوامع خودشون مسخره میشند اما سایر جوامع خیلی خوب از ایده هاشون پذیرایی میکنند.

۳.ایده های ما مسخره هستند چون بقیه نمی توانند آنها را ارائه کنند یا توضیح بدهند!
این هم یکی از دلایل مهم این که ایده های ما چرا مسخره هستند. تنها کسی که میتونه ایده رو ارائه کنه، ایده پرداز هست و صد البته تنها کسی که میتونه اون رو توضیح بده هم باز جناب ایده پردازه! و این یک جورایی بر میگرده به حسادت طبیعی انسانها!.

و اما چندین ایده که داستانهای مشهوری دارند :

۱. تانک :
تانک از یک توپ و یک خودروی زرهی تشکیل شده. به نظر تولید یک تانک ساده خیلی سادس، ایده تانک از وینستون چرچیل بوده و گفته بوده که چطوره توپها چرخ و پیشرانه داشته باشند. ابتدا به نظر مسخره میاد ، چون توپ معمولا یا توسط کامیون یا اسب کشیده میشده، اما با این ایده چرچیل ، نه تنها توپ، بلکه تیربار هم میشه حمل کرد  یک نوع وسیله برای بالا بردن احتمال پیروزی در جنگ بوده.

۲. چتر نجات و هواپیما :
رابطه چتر نجات و هواپیما بسیار جالبه : آدم خوشبین هواپیما اختراع میکنه و آدم بدبین چتر نجات!

۳. حزب نازی :
حزب نازی، یکی از بزرگترین احزاب جنایتکار تاریخ به شمار میره اما ایده هوشمندانه ای پشت این حزب نهفته است! اسم اصلی این حزب «ناسیونال سوسیالیست کارگری» بوده و در سال ۱۹۲۰ پایه گذاری میشه. اصل این حزب فاشیسم بود، پس ناسیونال و سوسیال در اسم حزب فقط به جهت جمع آوری ناسیونالیستها و سوسیالیست ها کنار هم بوده. این ایده هم ابتدا مسخره به نظر میرسیده، ولی در نهایت موجب یکپارچگی آلمان شده!.

در نهایت ، میشه گفت کسانی که ایده دیگران رو مسخره میکنند فاقد خلاقیت هستند، و نمیتونن هیچوقت ایده پرداز خوبی بشن.

موفق باشید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *